Super League 2

«Θύελλα» η Λαμία, επική ανατροπή η Σπάρτη

Ξέσπασε (4-0) στον Πανελευσινιακό η Λαμία και εκμεταλλευόμενη τις πρώτες απώλειες Απόλλωνα και Αγ. Αστέρα έπιασε την κορυφή της Football League. Μεγάλη ανατροπή πανηγύρισε η Σπάρτη επί του Αιγινιακού.

Σκόνταψαν οι πρωτοπόροι της Football League και άνοιξαν τον… δρόμο στο Λαμία, που πανηγύρισε άνετη νίκη, στην τέταρτη αγωνιστική της Football League.

Το πρώτο γκολ που πέτυχε φέτος ο Παναιγιάλειος οδήγησε τον Αγροτικό Αστέρα στην πρώτη του απώλεια βαθμών. Οι Αιγιώτες «πλήγωσαν» την ομάδα του Ευόσμου (1-0) με γκολ του Ξόμπλιου στο 83’ και την έριξαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Την πρώτη του φετινή απώλεια δέχτηκε και ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας και άφησε την Λαμία να είναι η κερδισμένη της αγωνιστικής.

Αυτή, από τη μεριά της, επικράτησε 4-0 του Πανελευσινιακού, δρώντας σε ένα μόνο ημίχρονο. Μέχρι το 45’ Βασιλόγιαννης, Ντούρμισαϊ και Όμο είχαν διαμορφώσει το αποτέλεσμα, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το δεύτερο μισό του ματς. Κάτι που, φυσικά, ήταν αρκετό για να σκαρφαλώσει η Λαμία στην κορυφή, εκμεταλλευόμενη τις απώλειες των αντιπάλων.

Επική ανατροπή πανηγύρισε η Σπάρτη με 3-2 επί του Αιγινιακού. Η ομάδα της Λακωνίας προηγήθηκε στο δεύτερο μόλις λεπτό του ματς, με τον σύλλογο του Αιγινίου να φέρνει το ματς «τούμπα» μέχρι το 55’. Η Σπάρτη, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα. Μέσα σε δύο λεπτά, Μπουντόπουλος και Αναστασάκος έφεραν δεύτερη ανατροπή στο ματς και γλίτωσαν την ομάδα από δεύτερη ήττα.