Ισπανία

Και μαθηματικά παραμονή στην Πριμέρα η Εσπανιόλ!

Ισόπαλο 1-1 το παιχνίδι της Εσπανιόλ με την Λας Πάλμας, το πρώτο παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Κίκε Φλόρεθ από τον πάγκο. Κατέκτησε τον έναν βαθμό που ήθελε για την παραμονή.

Δεν συνοδεύτηκε με νίκη το πρώτο παιχνίδι της Εσπανιόλ χωρίς τον Κίκε Φλόρεθ στον πάγκο της. Ήρθε ισόπαλη 1-1 με την... υποβιβασμένη Λας Πάλμας, καταφέρνοντας να γλιτώσει το στραβοπάτημα.

Ωστόσο, ακόμη κι έτσι πέτυχε αυτό που ήθελε. Έναν βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τον Καγιέρι και προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος.

Ωστόσο η Εσπανιόλ στο 76ο λεπτό με τον Μορένο βρήκε τρόπο να σπάσει την άμυνα των «νησιωτών» και να κάνει το 1-1 το οποίο ήταν και το τέλικό σκορ.