Αγγλία

Την… πάτησε από την Μπέρνλι η Λέστερ!

Μεγάλη ανατροπή από την Μπέρνλι απέναντι στη Λέστερ, την οποία νίκησε 2-1 και έτσι πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Μοιραίος για τις «αλεπούδες» ο Βάρντι, καθώς έχασε πέναλτι.

Στη δεύτερη σερί της απώλεια υποχρέωσε τη Λέστερ η Μπέρνλι, καθώς επικράτησε 2-1 με ανατροπή, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Με αυτό το τρίποντο, οι «Κλάρετς» ξέφυγαν αρκετά από την «επικίνδυνη ζώνη», ενώ από την άλλη οι «αλεπούδες» έμειναν στην τρίτη θέση και στο -3 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Ρότζερς προηγήθηκε με τον Μπαρνς, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή με τους Γουντ και Γουέστγουντ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ήρωας ήταν και ο τερματοφύλακάς τους, Πόουπ, καθώς στο 1-1 απέκρουσε το πέναλτι του Βάρντι.

Μέτριο ποιοτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο, με λίγες φάσεις από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, η Λέστερ ανέβασε στροφές και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπαρνς στο 33’, πηγαίνοντας με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Πιο επιθετικά μπήκε η Μπέρνλι στο δεύτερο μέρος, όπου ισοφάρισε γρήγορα με τον Γουντ στο 56’. Στη συνέχεια, οι «αλεπούδες» αντέδρασαν, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με μεγαλύτερη το πέναλτι του Βάρντι, το οποίο απέκρουσε ο Πόουπ στο 69’. Μάλιστα, σε μία αντεπίθεση οι «Κλάρετς» -κόντρα και στη ροή του αγώνα- έκαναν την ανατροπή με τον Γουέστγουντ στο 79’ και κρατώντας μέχρι το τέλος, έφτασαν στη νίκη.