Πορτογαλία

Το γύρισε και νίκησε στο… και ένα η Μπράγκα!

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Μπράγκα ολοκλήρωσε την ανατροπή επί της Τοντέλα, νικώντας την με 2-1 κι ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της Primeira Liga.

Πετυχημένο ήταν το εντός έδρας ντεμπούτο του Ρούμπεν Αμορίμ στον πάγκο της Μπράγκα, που κέρδισε έστω και δύσκολα με ανατροπή και 2-1 την Τοντέλα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στην Primeira Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το σουτ του Μουρίγιο από θέση μέσα δεξιά, λίγα λεπτά μετά το ημίωρο κι έδειχναν ικανοί για την έκπληξη. Ωστόσο, ο Παουλίνιο είχε διαφορετική άποψη…

Αρχικά, ισοφαρίζοντας στο 79’, με κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής, μετά την σέντρα του Γκαλένο, αλλά και σκοράροντας το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με δυνατό σουτ με το αριστερό, «τουμπάροντας» τη νίκη για τους «μίνια»!

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια, η Ζιλ Βισέντε πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και νίκησε με 2-0 την Μπελενένσες, που έμεινε ένα βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ενώ η Γκιμαράες άφησε δύο πόντους στην έδρα της Μαρίτιμο, μετά το μεταξύ τους 0-0, μαζί με την ευκαιρία να περάσει αυτή μόνη πέμπτη στη βαθμολογία.