Γενικά

Το Μεξικό διέλυσε τη Χιλή! (vids)

Επικράτησε με σκορ 3-1 της Χιλής το Μεξικό, ενώ το Περού κέρδισε 1-0 την Παραγουάη και η Γουατεμάλα αναδείχθηκε νικήτρια (1-0) απέναντι στην Κόστα Ρίκα.

Τρεις διεθνείς φιλικές αναμετρήσεις έγιναν τα ξημερώματα, με τη νίκη που πέτυχε το Μεξικό με σκορ 3-1 απέναντι στη Χιλή να ξεχωρίζει.

Λίγο νωρίτερα το Περού επικράτησε με σκορ 1-0 της Παραγουάη και η Γουατεμάλα νίκησε (1-0) την Κόστα Ρίκα.

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και, συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Χιμένες. Έπειτα, στο 64’, ο Έκτορ Μορένο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και ένα λεπτό αργότερα ο Ίρβινγκ Λοσάνο έκανε το 3-0. Ωστόσο οι Χιλιανοί μείωσαν το σκορ στο 69’ με τον Νικολά Καστίγιο.

Στα υπόλοιπα ματς, το Περού πέτυχε το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση με την Παραγουάη με σκόρερ τον Κριστιάν Κουέβα στο 4ο λεπτό.

H Γουατεμάλα πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στην Κόστα Ρίκα με το γκολ του Στέφανο Τσινκότα στο 31’.

Επιμέλεια: Γιάννης Καλομοίρης