Το μοναδικό ρεκόρ του Ολυμπιακού στο ματς με τον Πανιώνιο

Ο Ολυμπιακός έγινε η ταχύτερη ομάδα που προηγείται με 3-0 σε παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 4-0 του Πανιωνίου για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, διατηρήθηκε μόνος πρώτος στην βαθμολογία και πάει με ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία στις ερχόμενες αναμετρήσεις κόντρα σε Άρσεναλ και ΠΑΟΚ.

Οι Πειραιώτες, στην εμφατική τους νίκη επί των «κυανέρυθρων» έσπασαν και ένα ρεκόρ που κράταγε για σχεδόν εξήντα χρόνια. Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός έγινε η ταχύτερη ομάδα που προηγείται με 3-0 σε παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε σκοράρει τα τρία τέρματα πριν καν συμπληρωθούν εννιά λεπτά στον αγώνα, σπάζοντας το ρεκόρ του Παναθηναϊκού από το 1961 (σσ. το είχε ισοφαρίσει το 1969), όταν και είχε προηγηθεί με 3-0 στο 10λεπτο.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η Σούπερ Λίγκα για το ρεκόρ του Ολυμπιακού:

Όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε του Πανιωνίου με 3-0 μέσα στα πρώτα εννέα λεπτά, και για την ακρίβεια όταν το χρονόμετρο έδειχνε οκτώ λεπτά και 55 δευτερόλεπτα, δημιούργησε ένα νέο ρεκόρ στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Ήταν η πρώτη φορά, που ομάδα προηγείται με 3-0 τόσο γρήγορα σε αγώνα.

Έχει ξανασυμβεί να δούμε σε παιχνίδι τρία γκολ, ακόμα και στα οκτώ πρώτα λεπτά, αλλά και από τις δύο ομάδες που παίζουν, να διαμορφώνεται δηλαδή σκορ 2-1 υπέρ κάποιας. Ποτέ όμως δεν είχε ξανασυμβεί να προηγηθεί ομάδα με 3-0 στο 9’.

Το ρεκόρ κατείχε ο Παναθηναϊκός από το 1961 και το είχε ισοφαρίσει το 1969, όταν και προηγήθηκε στις περιπτώσεις αυτές με 3-0 στο 10'.

Ακολουθούν η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ που έχουν καταφέρει να διαμορφώσουν 3-0 στο 11'.

Ο ΠΑΟΚ μάλιστα το έκανε στο φετινό πρωτάθλημα.

Επίσης ο Ολυμπιακός έκανε και στο 24' το 4-0, όμως υπάρχει γρηγορότερο 4-0, καθώς στο παιχνίδι του 1969 με τον Πανσερραϊκό, ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί 4-0 στο 20' και 5-0 στο 21'!

Τα γρηγορότερα 3-0 στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League

15.02.2020: Ολυμπιακός - Πανιώνιος 4-0
(4' σουτ Χασάν, 6' σουτ Ελ Αραμπί, 9' σουτ Φορτούνης, 24' σουτ Ελ Αραμπί)

05.02.1961: Παναθηναϊκός - Φωστήρας 5-2
(4' σουτ Μπενάρδος, 7' σουτ Δ. Φυλακούρης, 10' σουτ Μπενάρδος, 37' κεφαλιά Μπενάρδος, 85' σουτ Γεωργιάδης - 73' σουτ Γεωργαλάς, 88' σουτ Δεϊμέζης)

05.01.1969: Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 7-0
(4' σουτ Παπαδημητρίου, 8' σουτ Φρραντζής, 10' πέναλτι Δημητρίου, 20' σουτ Φραντζής, 21' κεφαλιά Γονιός, 32' σουτ Φραντζής, 86' σουτ Ροκίδης)

27.12.1994: ΑΕΚ - Δόξα Δράμας 5-1
(4' σουτ Κετσπάγια, 10' σουτ Δημητριάδης, 11' σουτ Σαραβάκος, 72' σουτ Δημητριάδης, 81' σουτ Κωστής - 70' σουτ Χιονάς)

20.10.2019: ΠΑΟΚ - Λαμία 3-0
(2' σουτ Μίσιτς, 6' κεφαλιά Λημνιός, 11' σουτ Σφιντέρσκι)