Βέλγιο

Το… σερί της η Μπριζ κόντρα στην Μαλίν του Κολοβού

Την σαρωτική της πορεία συνεχίζει η Μπριζ, η οποία πέρασε «σβηστά» με σκορ 3-0 από την έδρα της Μαλίν -που έπαιξε για 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο- στην 20η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Μια ακόμα σαρωτική εμφάνιση -μετά και από την «5άρα» επί της Άντερλεχτ- έκανε η Μπριζ, που επιβλήθηκε 3-0 της Μαλίν στην 20ή αγωνιστική της Jupiler League.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας δεν αφήνουν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και συνεχίζουν το αήττητο σερί που τους κρατάει σε απόσταση ασφαλείας από την δεύτερη Σαρλερουά.

Η Μπριζ προηγήθηκε στο 21’ με τον Φόρμερ και στο 34’ διπλασίασε τα τέρματα με τον Ουέσλι. Η αποβολή του ντε Βίτε για επικίνδυνο μαρκάρισμα άλλαξε τις ισορροπίες λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 3-0 στο 62’ με τον Ντιαμπί.

Όσο για το Δημήτρη Κολοβό, πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 60'.