Σκωτία

Το... σήκωσε στο «Άιμπροξ» η Σέλτικ!

Έστω και με δέκα παίκτες η Σέλτικ πήρε μεγάλη νίκη 3-2 εκτός έδρας απέναντι στη Ρέιντζερς.

Η Σέλτικ με 3-2 ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι μίσους στη Σκωτία απέναντι στη Ρέιντζερς στο Άιμπορξ. Μια επικράτηση που την έφερε αγκαλιά με τον τίτλο του πρωταθλητή αγωνιζόμενη μάλιστα και με δέκα παίκτες.

Το εφετινό «Old Firm» ήταν ίσως ένα από τα καλύτερα της τελευταίας σεζόν, με την Ρείντζερς να προηγείται αλλά τελικά να βλέπει την μεγάλη της αντίπαλο να νικά.

Στο 3ο λεπτό ο Γουίντας έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους αλλά στο 11ο λεπτό ο Ρόγκιτς ισοφάρισε σε 1-1. Η Ρέιτζερς πήρε και πάλι προβάδισμα στο 26ο λεπτό με τον Καντέλας, αλλά η Σέλτικ αντέδρασε και πάλι κάνοντας το 2-2 με τον Ντεμπελέ πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου.

Στο 57ο λεπτό ο Σιμούνοβιτς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα αλλά, ακόμη κι έτσι η Σέλτικ μπόρεσε να σκοράρει με τον Εντουάρντ να περνάει αλλαγή και να σκοράρει.

Πλέον η διαφορά των δύο ομάδων είναι στους 9 βαθμούς.