Γαλλία

Τοβέν λαμπρός οδηγεί τη Μαρσέιγ! - Στον πάγκο ο Μήτρογλου

Ο Φλοριάν Τοβέν πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τη Μαρσέιγ στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αμιάν, που την φέρνει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας του Σαμπιονά. Στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Μήτρογλου.

Με τον Φλοριάν Τοβέν να κάνει… παπάδες και να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Μαρσέιγ νίκησε εύκολα με 3-1 εκτός έδρας την Αμιάν για τη 14η αγωνιστική του Σαμπιονά και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Για τους γηπεδούχους, που παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Η ομάδα της Μασσαλίας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν η απόλυτη κυρίαρχη του αγώνα, αφού εκτός από τα τρία γκολ, είχε ένα δοκάρι με τον Ζερμέν και ένα χαμένο πέναλτι με τον Παγέ. Ο Κώστας Μήτρογλου σε ένα ακόμη παιχνίδι βρέθηκε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον Ρούντι Γκαρσιά.

Η Αμιάν κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της και στο 8ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ντιμπασί, στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Οτέρο. Στο 17’ η Μαρσέιγ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Τοβέν και εννιά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 30’, ο Γάλλος επιθετικός είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτή ήταν και η τελευταία μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63’ ήταν η σειρά του Παγέ να μην βρει στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μοκοντί, που ανάγκασε τον Ματαντά σε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 71’ ο Ζερμέν έχασε την μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, όμως, στο 80’ ο Τοβέν με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Μασσαλίας έχασε πέναλτι με τον Παγέ, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, ωστόσο, παρά την πίεση, ήταν αυτή που πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Τοβέν, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και έφτασε τα 10 σε 13 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα.