Europa League

«Τορπίλισε» ξανά κι έφυγε για τα προημιτελικά η Βιγιαρεάλ!

Τσέκαρε το εισιτήριο η Βιγιαρεάλ που σε αντίθεση με την Ισπανία στην Ευρώπη πάει τρένο. Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε και εντός έδρας τη Ζενίτ (2-1) και πέρασε… αέρα στα προημιτελικά του Europa.

Πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς «καθάρισε» το εμπόδιο της Ζενίτ η Βιγιαρεάλ.

Έχοντας την ίδια συνέπεια με το ματς της Αγίας Πετρούπολης, όπου έγινε το πρώτο βήμα (3-1), η ομάδα του Καγέχα νίκησε και εντός έδρας τους Ρώσους 2-1 και τσέκαρε το εισιτήριο των προημιτελικών του Europa League.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε σε καθοριστικό σημείο. Λίγο πριν συμπληρωθούν 30’ λεπτά (29’) ο Μορένο με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Λούνεφ και έδιωξε το άγχος. Η χαριστική βολή για τους παίκτες του Σέμακ ήρθε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47’) όταν ο Κάρλος Μπάκα έγραψε και το 2-0 εξαφανίζοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα για τους Ρώσους. Λίγο πριν το φινάλε του ματς ο Ιβάνοβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.