Champions League

«Τορπίλισε» τον ΑΠΟΕΛ η Βιτορούλ! (video)

Ήττα για τον ΑΠΟΕΛ στη Ρουμανία. Η Βιτορούλ, σε ένα σημείο όπου δεν απειλούσε, βρήκε το γκολ με φάουλ-οβίδα του Γκανέα και πλέον ο «θρύλος» πρέπει να ανατρέψει στον επαναληπτικό το εις βάρος του 1-0

«Ζόρια» για τον ΑΠΟΕΛ με φόντο την πρόκρισή του στα play-offs του Champions League. Η Βιτορούλ πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 στη Ρουμανία και πλέον έχει το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στρίμωξαν για τα καλά τους Κύπριους, που όμως κατάφεραν να κρατήσουν το «μηδέν». Σταδιακά, η ομάδα του Μπέιν κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό κι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο το ματς δεν ήταν καλό και τα λάθη ήταν πολλά και από τις δύο πλευρές. Σε ένα σημείο όπου η Βιτορούλ δεν απειλούσε καθόλου κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκανέα με φοβερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ (75’), αφήνοντας άγαλμα τον Βάτερμαν. Mε δέκα τελείωσαν το ματς οι Ρουμάνοι λόγω αποβολής του Τουκουτσεάν στις καθυστερήσεις.