Ιταλία

Τρέλανε τους πάντες η Ίντερ: Νίκη με ανατροπή και έξοδος στο Champions League!

Απίστευτα πράγματα στη Ρώμη στον... τελικό μεταξύ της Λάτσιο και της Ίντερ για το τελευταίο εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι νερατζούρι πήραν τη νίκη 3-2 εκτός έδρας και έτσι, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, κατέκτησαν την 4η θέση που τους στέλνει και πάλι στα ευρωπαϊκά... σαλόνια μετά από 12 χρόνια.

Η επιτυχία της Ίντερ, μάλιστα, έγινε και με συγκλονιστικό τρόπο καθώς κατάφερε να αντιδράσει προς το τέλος του αγώνα, αν και στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό με αυτογκόλ του Πέρισιτς. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 29ο με τον Ντ’ Αμπρόσιο. Ο Άντερσον όμως έκανε το 2-1 στο 41΄ και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με την ψυχολογία στο μέρος της.

inner

Τη συνέχεια όμως δεν μπορούσε να την φανταστεί ούτε ο πιο τρελός της Ίντερ, καθώς μέσα σε τέσσερα λεπτά όλα άλλαξαν. Στο 78ο λεπτό ο Ικάρντι με πέναλτι έκανε το 2-2.

Στην επόμενη φάση η Λάτσιο μένει με δέκα παίκτες με την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λούλιτς και στο 81ο λεπτό ο Βετσινο με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 3-2, ξεσπώντας σε τρελούς πανηγυρισμούς και με τους Μιλανέζους που βρίσκονταν στις κερκίδες να έχουν... τρελαθεί. A