Γερμανία

«Τρένο» η Ντόρτμουντ, «επιστροφή» για Μπάγερν

Η πρωτοπόρος Μπορούσια πέρασε με σκορ 4-0 από την έδρα της Στουτγκάρδης και παρέμεινε στην κορυφή. Επιστροφή στις νίκες για τη Μπάγερν, που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ.

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία, η Ντόρτμουντ πέρασε με το εντυπωσιακό 4-0 από την έδρα της ουραγού Στουτγκάρδης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη Bundesliga και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, διευρύνοντας παράλληλα και το αήττητο σερί της. Η Μπορούσια «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίωρο, αφού με τέρματα των Σάντσο (3’), Ρόις (23’) και Αλκάθερ (25’) δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην αντίπαλό της. Στο δεύτερο ημίχρονο «πάτησε φρένο», παρ’ όλα αυτά πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Φίλιπ, πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Τη χαρά της νίκης, μετά από τέσσερα επίσημα παιχνίδια γεύτηκε ξανά η Μπάγερν Μονάχου. Οι πρωταθλητές που δεν διάγουν και τις καλύτερες μέρες τους, παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο μετά από αρκετό καιρό και έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, την οποία νίκησαν με σκορ 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λεβαντόφσκι, που πέτυχε δύο γκολ (30’ και 48’). Οι Βαυαροί έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 57’ λόγω αποβολής του Ρόμπεν και έξι λεπτά αργότερα, ο Βέγκχορστ μείωσε για τους «λύκους», δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως, στο 72’ ο Χάμες Ροντρίγκες είχε… απάντηση, κάνοντας το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στις καθυστερήσεις έσωσε εν μέρει την παρτίδα η Λεβερκούζεν στο παιχνίδι με το Ανόβερο, καθώς, χάρη σε τέρμα του Μπελαράμπι στο 94’, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Μουσλίγια (25’) και Φελίπε (54’), αλλά η αποβολή του δεύτερου στο 57’ άλλαξε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά με τον Μπέντερ (34’) και «έκλεψαν» τον βαθμό στο τέλος.

Απροσδόκητη γκέλα και για τη Λειψία, η οποία έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Τέλος, μεγάλο διπλό και μάλιστα με ανατροπή, πέτυχε η Χόφενχαϊμ, που επικράτησε 3-1 στη Νυρεμβέργη της ομώνυμης ομάδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18’ με πέναλτι του Μπέρενς, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» τρεις φορές. Ο Νέλσον με δύο τέρματα στο 50’ και στο 57’ έφερε τούμπα το ματς και στο 67’ ο Σάλαϊ «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα».