Γενικά

«Τρένο» ο Δώνης στο Champions League!

Την ξεπάστρεψε. Η Αλ Χιλάλ του Γιώργου Δώνη ανέτρεψε 3-0 στην έδρα της το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα με την Περσέπολις και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League Ασίας.

Μπορεί οι σταρ της ομάδας Νέβες (μπήκε αλλαγή) και Σαμαράς (εκτός αποστολής) να αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών, όμως αυτό δεν πτόησε την Αλ Χιλάλ.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν «μάσησε» απέναντι στην μαχητική Περσέπολις, ανέτρεψε την ήττα του πρώτου ματς (1-0) και με το εμφατικό 3-0 στην έδρα της πέρασε στους «8» του Champions League Ασίας.

Το σκορ άνοιξε σε ιδανικό σημείο για τους γηπεδούχους, με τον Αλ Σαλέμ στο 29ο λεπτό. Χωρίς να ρισκάρει ιδιαίτερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα με τον Αλ Σαλούμπ, με εκτέλεση πέναλτι στο 57’. Στο φινάλε οι Ιρανοί πίεσαν για το γκολ, που θα τους χάριζε την πρόκριση, όμως τελικά δέχτηκαν και τρίτο τέρμα με τον Αλ Ντοσαρί στις καθυστερήσεις (90+1’). Η Περσέπολις τελείωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Ταρέμι στο φινάλε (90+3’).