Βέλγιο

Τριάρα από τη Μαλίν στην πρωταθλήτρια Γκενκ

Βαριά ήττα με 3-1 στην έδρα της Μαλίν υπέστη η πρωταθλήτρια Γκενκ. Το δύο στα δύο έκαναν Σταντάρ Λιέγης και Οστάνδη.

Γεγονός είναι η πρώτη απώλεια βαθμών για την περυσινή πρωταθλήτρια Βελγίου και μάλιστα μόλις την δεύτερη αγωνιστική της Jupiler League. Η Γκενκ γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 3-1 στην έδρα της Μαλίν, η οποία ήταν αποτελεσματική και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, κάνοντας το δύο στα δύο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Τόκι για να ισοφαριστούν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τον Σαμάτα. Με ένα ξέσπασμα προς το τέλος του αγώνα και τα τέρματα των Ένγκβαλ (77’) και Ντε Καμάργκο (80’), έφτασε στη νίκη με σκορ 3-1.
όμως,

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο η Σταντάρ Λιέγης, η οποία συνέτριψε με σκορ 4-0 τη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην αρχή και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με Σάντι και Λεστιέν αντίστοιχα, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο 46’, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντεσάχτ και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Έμοντ, που πέτυχε δύο τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Τους έξι βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές έφτασε και η Οστάνδη, που επικράτησε με 3-1 της Σερκλ Μπριζ, ενώ Κορτράικ και Σαρλερουά παρέμειναν χωρίς νίκη, καθώς ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην έδρα της πρώτης.