Oλλανδία

Τριάρα και ανάσα για Βίλεμ

Η Βίλεμ νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Τσβόλε και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί οχτώ αγώνων στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε η Βίλεμ. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος, πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Τσβόλε με σκορ 3-1 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί οχτώ αγώνων χωρίς νίκη. Οι γηπεδούχοι γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και τέταρτη σε έξι εντός έδρας αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Ντανκερλουί στο 8’ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Σολ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσβόλε βγήκε μπροστά σε μια προσπάθεια να μειώσει και το κατάφερε στο 62’ με τον Φαν Κρόι. Η χαρά της δεν κράτησε πολύ, αφού στο 67’ ο Σολ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 1-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου στο 82’ με τον Φλέμινγκ, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.