Σκωτία

Τριάρα και δεύτερη θέση για Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς πέρασε εύκολα από την έδρα της Λίβινγκστον με σκορ 3-0 και επέστρεψε στη δεύτερη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Σέλτικ.

Σαν… τελικός ήταν για τη Ρέιντζερς η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λίβινγκστον για την 23η αγωνιστική της σκοτσέζικης Premier League. Η γκέλα της περασμένης εβδομάδας με την Κιλμάρνοκ δεν άφηνε περιθώρια για άλλες απώλειες, προκειμένου να παραμείνει σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» ήταν σοβαροί σε ολόκληρη τη διάρκεια και έφτασαν στη νίκη με σκορ 3-0, χάρη στην οποία «έπιασαν» στη δεύτερη θέση την Κιλμάρνοκ και παράλληλα μείωσαν εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σέλτικ στους τρεις βαθμούς. Μετά από μισή ώρα αγώνα, ο Τζακ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ με το ξεκίνημα της επανάληψης (48’), ο Κεντ έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη. Στο 74’ ο Μορέλος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Στήβεν Τζέραρντ.

Την πρώτη νίκη της, μετά από πέντε «στείρες» αγωνιστικές, πανηγύρισε η Χιμπέρνιαν, που πέρασε από την έδρα της ουραγού Σεντ Μίρεν με σκορ 3-1. Οι «Άγιοι», που γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους, προηγήθηκαν στο 24’ με τον Τζάκσον, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εδιμβούργου ήταν καταιγιστική. Στο 61’ ο Σο ισοφάρισε και εννιά λεπτά αργότερα ο ΜακΓκρέγκορ «έφερε τούμπα» το ματς, κάνοντας το 1-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 87’ ο Μάλαν.