Βέλγιο

«Τριάρα» και κορυφή με Λαΐφη για τη Σταντάρ!

Η Σταντάρ κέρδισε «σβηστά» 3-0 την Έουπεν με τον Λαΐφη να ανοίγει το… χορό των γκολ μόλις στο 6’ και τον Μπόλγεβιτς να προσθέτει δύο ακόμα, περνώντας ξανά στην κορυφή του βελγικου πρωταθλήματος.

Χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα, η Σταντάρ Λιέγης κέρδισε με 3-0 την Έουπεν, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του βέλγικου πρωταθλήματος και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το… καλημέρα της αναμέτρησης, με τον «δικό μας» Κώστα Λαΐφη να κάνει το 1-0 μόλις στο 6ο λεπτό, με ωραία προσπάθεια, για να έρθουν στη συνέχεια δύο τέρματα από τον Μπόλγεβιτς και να «κλειδώσουν» το δεύτερο διαδοχικό τους «τρίποντο», με τη συμπλήρωση μας ώρας παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μάλιστα με δέκα παίκτες για το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Αματ να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81’, για σκληρό μαρκάρισμα.