Πορτογαλία

Τριάρα με σκόρερ τον Σάμαρη για Μπενφίκα

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Μπενφίκα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια επικράτησε 3-1 της Γκιμαράες εκτός έδρας, με τον Ανδρέα Σάμαρη να σκοράρει και να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.

Φτιάχνει σερί και κυνηγάει την Πόρτο η Μπενφίκα!

Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια άφησε πίσω της την ήττα από την Γιουνάιτεντ για το Champions League, επικράτησε 3-1 της Γκιμαράες εκτός έδρας και με την τρίτη σερί νίκη της, μείωσε στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Ο Σάμαρης λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, σκόραρε για την Μπενφίκα κάνοντας το 2-0 και κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα του!

Με τον Ζόνας να σκοράρει το 13ο γκολ του στο πρωτάθλημα, η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 22’. Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, ήρθε ο Σάμαρης να ανοίξει τον δρόμο της νίκης στην ομάδα του. Με εξαιρετικό τελείωμα και ενώ προηγουμένως είχε μείνει όρθιος από το μαρκάρισμα αντιπάλου του, ο Έλληνας χαφ έγραψε το 2-0 για την ομάδα του στο 76’.

Ο Σάλβιο τρία λεπτά μετά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπενφίκα, με τον Μαρτίνς να μειώνει στο 86’ για την Γκιμαράες για το τελικό 3-1. Οι γηπεδούχοι, πάντως, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν ξανά με τον Τάλο να αστοχεί από την άσπρη βούλα.