Σκωτία

Τριάρες για Αμπερντίν και Μάδεργουελ

Η Αμπερντίν νίκησε 3-0 τη Ρος Κάουντι και η Μάδεργουελ επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Χιμπέρνιαν.

Επιστροφή στις νίκες, μετά από αυτήν της πρεμιέρας για την Αμπερντίν, η οποία επικράτησε εύκολα με σκορ 3-0 της Ρος Κάουντι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της σκοτσέζικης Premier League. Το ματς «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, όταν μέσα σε τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ, ενώ το τρίτο ήρθε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-0, η Μάδεργουελ επικράτησε της Χιμπέρνιαν. Το παιχνίδι ήταν… ανοιχτό μέχρι το 80’, καθώς το σκορ ήταν μόνο 1-0, αλλά με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Την αήττητη πορεία της συνέχισε η Λίβινγκστον, η οποία νίκησε με 2-1 τη Σεντ Μίρεν και με δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες, παραμένει στην τρίτη θέση και στο -1 από τις πρωτοπόρους Σέλτικ και Ρέιντζερς, που κοντράρονται μεταξύ τους στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Στα άλλα ματς της ημέρας, η Κιλμάρνοκ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σεντ Τζόνστον, ενώ Χαρτς και Χάμιλτον έμειναν στο 2-2 στο Εδιμβούργο.