Σκωτία

Τριάρες για Νταντί και Ρος Κάουντι

Η Νταντί «έστησε πάρτι» με αντίπαλο τη Σεντ Τζόνστον, την οποία νίκησε με σκορ 3-0 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2016. Σημαντική νίκη και για την Ρος Κάουντι, 3-2 την Ινβερνές.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το 2016 η Νταντί. Υποδεχόμενη στο «Ντενς Παρκ» την φορμαρισμένη Σεντ Τζόνστον, η οποία μετρούσε αήττητο σερί πέντε αγώνων, έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με 3-0 και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στα μεγάλα σαλόνια. Το σκορ άνοιξε ο Ελ Μπακταουί στο 15’ και τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Γκατζάλοφ πέτυχε το δεύτερο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 58’ με αυτογκόλ του Άντερσον.

Εύκολο απόγευμα είχε και η Ρος Κάουντι με αντίπαλο την ουραγό Ινβερνές, καθώς νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-2 και επίσης ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις. Αυτή την ευκαιρία έχασε η Χάμιλτον, που παραχώρησε 1-1 στη Μάδεργουελ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν σημαντικό βαθμό με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 27’. Ισόπαλο, αλλά χωρίς σκορ έληξε και το παιχνίδι μεταξύ Πάρτικ και Κιλμάρνοκ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στο σερί δύο ηττών.