Σκωτία

Τρίποντο σε… νεκρό χρόνο η Ρέιντζερς

Με… buzzer beater του Τζόζεφ Ντοντό, που σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρέιντζερς νίκησε 2-1 με ανατροπή την Πάρτικ και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Σκωτίας.

«Χρυσή» αλλαγή αποδείχθηκε για την Ρέιντζερς ο Τζόζεφ Ντόντου. Ο Γκανέζος μεσοεπιθετικός πέρασε στο 61’ της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Πάρτικ και με δύο δικά του τέρματα, η ομάδα της Γκλασκώβης πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της Πρέμιερ Σκωτίας, έστω και με ένα ματς περισσότερο από την Αμπερντίν.

Το επίτευγμα των «Τζερς» αποκτά μεγαλύτερη σημασία, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντούλαν (76’), ωστόσο, ο 21 ετών ποδοσφαιριστής «χτύπησε» εις διπλούν και συγκεκριμένα στο 81’ και στο 94’. Μάλιστα, αυτά ήταν τα πρώτα του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, στην ένατή του συμμετοχή.

Από εκεί και πέρα, η Χαρτς επικράτησε 3-0 της Μάδργουελ στο Εδιμβούργο και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η ουραγός Νταντί ξεπέρασε το εμπόδιο της Ινβερνές με 2-1 και μετά από αρκετό καιρό, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Ρος Κάουντι και Χάμιλτον ήρθαν ισόπαλες 1-1, με αποτέλεσμα να παραμείνουν κοντά στις τελευταίες θέσεις του πίνακα.