Γερμανία

Τρίτη η Λειψία με… υπογραφή Βέρνερ!

Με γκολ από τα… αποδυτήρια κι ένα ακόμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αμφότερα του Βέρνερ, η Λειψία κέρδισε 2-0 τη Γκλάντμπαχ και πέρασε στην τρίτη θέση της Bundesliga.

Ο Τίμο Βέρνερ ήταν εκείνος που «υπέγραψε» τη νίκη της Λειψίας με 2-0, στο ντέρμπι με τη Γκλάντμπαχ, με το οποίο άνοιξε η αυλαία των κυριακάτικων (02/12) ματς της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο διεθνής Γερμανός επιθετικός συνδυάστηκε με τον Μαρσέλ Ζάμπιτσερ, βγήκε απέναντι στον Γιάν Ζόμερ και με ιδανικό πλασέ στην γωνία, δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης. Για να έρθει έτσι το 1-0 υπέρ των «ταύρων»!

Τα «πουλάρια» θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, στο 31΄, με τον Όσκαρ Βέντ να σεντράρει από τα αριστερά, τον Λαρς Στιντλ να κάνει την κεφαλιά και τον Πέτερ Γκουλάσι να διώχνει με υπερένταση. Ενώ στην επαναφορά, τη μπάλα να φτάνει στον Τοργκάν Αζάρ, αλλά το σουτ του να εξοστρακίζεται πάνω στον Ιμπραχίμα Κονατέ.

Ο Βέρνερ ήταν εκείνος που πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της Λειψίας, το οποία ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου. Όταν ο Γιουσέφ Πόουλσεν εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Τόνι Γιάντσκε και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον συμπαίκτη του, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία, καθώς ο Ζόμερ είχε ήδη βγει…

Στην επανάληψη, το σκορ δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η μεν Γκλάντμπαχ να παραμείνει στη δεύτερη, έχοντας 26 πόντους, αλλά τη Λειψία να ανεβαίνει στην τρίτη θέση, προσπερνώντας τη Μπάγερν Μονάχου κατά ένα βαθμό (σ.σ. 25 με 24).