Euro 2016

«Τσέκαρε» η Ιταλία, νίκησε και περιμένει η Νορβηγία (video)

Την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2016 σφράγισε οριστικά η Ιταλία, που επικράτησε με 3-1 του Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού. Νίκησε και η Νορβηγία, που περιμένει το ματς της Κροατίας.

Το εμπόδιο του Αζερμπαϊτζάν ξεπέρασε η Ιταλία, που επικράτησε των Αζέρων με 3-1 στο Μπακού, σφραγίζοντας επί της ουσίας το εισιτήριο για τα γήπεδα της Γαλλίας και το Euro 2016.

Η «σκουάντρα ατζούρα» ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 11’, όταν ο Βεράτι, έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Έντερ, στην πλάτη της άμυνας των Αζέρων, με τον επιθετικό της Σαμπντόρια, να τελειώνει ιδανικά τη φάση, γράφοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πάντως, κατάφεραν να απαντήσουν με το Ναζάροφ, να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας των Ιταλών και το λάθος διώξιμο του Μπονούτσι, σημειώνοντας στο 31ο λεπτό το 1-1.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, η ομάδα του Αντώνιο Κόντε πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, όταν ο Ελ Σαράουι στο 43’ δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας να πετύχει το 1-2 για την ομάδα του, μετά από πάσα πάρε – βάλε του Καντρέβα.

Το τελικό 3-1 για τους Ιταλούς, διαμόρφωσε στο 65ο λεπτό ο Νταρμιάν με σουτ έξω από την περιοχή.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, μετά από αποβολή του Χουσένοφ.

Την ίδια ώρα η Νορβηγία, στο στάδιο «Ούλεβαλ» του Όσλο, δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μάλτας, επικρατώντας με 2-0.

Πλέον οι Νορβηγοί, περιμένουν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού Κροατία – Βουλγαρία, για να δουν αν θα βρίσκονται από απόψε το βράδυ στα τελικά του Euro 2016, εξασφαλίζοντας τη 2η θέση του ομίλου ή θα πρέπει να περιμένουν την τελευταία αγωνιστική, που αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Ιταλία.

Τα γκολ της Νορβηγίας πέτυχαν ο Τετέι στο 20ο λεπτό για το 1-0, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σόντερλαντ στο 52’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 8ου ομίλου (9η αγωνιστική)

Αζερμπαϊτζάν – Ιταλία 1-3
(31’ Ναζάροφ – 11’ Έντερ, 43’ Ελ Σαράουι, 65’ Νταρμπιάν)

Νορβηγία – Μάλτα 2-0