Σκωτία

Τυφώνας Σέλτικ, παρέσυρε την Αμπερντίν

Δεν έδειξε έλεος στην Αμπερντίν η Σέλτικ, που εμφανίστηκε σαρωτική και πέρασε με 4-0 από το Πίτοντρι, για τη δέκατη αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος.

Δεύτερη σερί επιβλητική νίκη πανηγύρισε η Σέλτικ, που εξανέμισε με 4-0 την Αμπερντίν στην έδρα της, για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκωτίας.

Μετά από την «εξάρα» της περασμένης αγωνιστικής, οι Κέλτες δεν είχαν διάθεση για… αστεία και μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου είχαν ήδη στείλει τέσσερις φορές την μπάλα στα δίχτυα, αποδεικνύοντας περίτρανα την υπεροχή τους.

Το σκορ άνοιξε στο δέκατο λεπτό ο Έντουαρ και πέντε λεπτά αργότερα ο Φρίμπονγκ διπλασίασε τα τέρματα μετά από ασίστ του σκόρερ του πρώτου τέρματος. Ο Φόρεστ στο 37’ έκανε το 3-0 από ασίστ του Ελιονούσι, ενώ οι δύο παίκτες άλλαξαν ρόλους στο 45’ και διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Η δέκατη αγωνιστική:

Σάββατο 26/10
Χιμπέρνιαν-Ρος Κάουντι 2-2
(50' Χόργκαν, 56' Αλαν-74' Γκρέιαμ, 90' Τσάλμερς)

Κιλμάρνοκ-Σεντ Μίρεν 1-0
(78' Ντίκερ)

Λίβινγκστον-Χαρτς 0-0

Σεντ Τζόνστον-Χάμιλτον 3-2
36', 60' Γουόδεσπουρν, 88' Χέντρι-29' Μίλερ, 83' πεν. Ντέιβις)