Γερμανία

Χαμένες και οι δύο

Η Λειψία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ντόρτμουντ σε μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο αντίπαλοι είχαν τις ευκαιρίες για τη νίκη. Εκτός τετράδα η Λειψία, οι Βεστφαλοί έπεσαν στην 3η θέση.

Για τη Σάλκε…δούλεψαν Λειψία και Ντόρτμουντ, μετά το ισόπαλο μεταξύ τους 1-1 στην Red Bull Arena. Αμφότερες είχαν ευκαιρίες για γκολ που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν. Η ομάδα της Βεστφαλίας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τον Μπατσουαγί να έχει καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό, αλλά ο Γκουλάστσι απέκρουσε, ενώ στο 26ο λεπτό δεν μέτρησε γκολ του Ρόις. Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ο Κεϊτά με ένα κλέψιμο και ατομική προσπάθεια έκανε το 1-0, όμως εννέα λεπτά αργότερα ο Ογκουστέν, έβγαλε μόνο του τον Ρόις και αυτός ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν στην επανάληψη με τον Καμπλ να έχει καλή ευκαιρία στο 57ο λεπτό, τον Μπατσουαγί να ανταποδίδει τις ευκαιρίες στο 63’, ενώ η Λειψία είχε τον τελευταίο λόγο με τον Μπρούμα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 86ο λεπτό. Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα η Ντόρτμουντ ισοβαθμεί με την Αϊντραχτ στην 3η θέση, ενώ η Λειψία υποχώρησε στην 6η θέση.