Ιταλία

Χάνει το τρένο για την Ευρώπη η Αταλάντα

Για δεύτερο σερί ματς η Αταλάντα δεν κατάφερε να πάρει νίκη και βλέπει το τρένο της Ευρώπης και της 6ης θέσης να απομακρύνεται!

Χωρίς νίκη για δεύτερο συνεχόμενη παιχνίδι έμεινε η Αταλάντα που έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο την επόμενη χρονιά.

Οι Μπεργκαμάσκι, μετά το 1-1 με την Κροτόνε και την ήττα από τη Ντόρτμουντ μεσοβδόμαδα, δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη ούτε κόντρα στην Φιορεντίνα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο 1-1.

Οι «βιόλα» κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό, με τον Μπάντελ να νικάει τον Γκολίνι για το 0-1.

Η ομάδα του Γκασπερίνι κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Γκόμεζ εκτέλεσε το φάουλ, έφερε τη μπάλα στην περιοχή και Πετάνια με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι, ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε στο 85΄με δεύτερη κίτρινη ο Μιλένκοβιτς.

Κυριακή, 18/2 (16:00)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (33' Άλεξ Σάντρο)
Μπενεβέντο-Κροτόνε 3-2 (37' Ρανιέρι, 65' Βιόλα, Ντιαμπατέ - 11' Κροκιάτα, 73' Μπενάλι)
Μπολόνια-Σασουόλο 2-1 (12' Πόλι, 88' Πουλγάρ - 38' Μπαμπακάρ)
Νάπολι-Σπαλ 1-0 (9' Άλαν)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-1 (16' Πάντελ - 45'+1 Πετάνια)
Μίλαν-Σαμπντόρια (21:45)