Αγγλία

Χάνει το… τρένο η Λίβερπουλ

Ούτε φέτος είναι η χρονιά της! Η Λίβερπουλ «κόλλησε» στο 1-1 με τη Νιούκαστλ στο «St. James Park», έμεινε 7 βαθμούς από την κορυφή και αποδεικνύεται ότι δύσκολα θα διεκδικήσει και φέτος πρωτάθλημα.

Παραδοσιακά τα πρωταθλήματα και οι καλές πορείες βασίζονται στην άμυνα, αλλά αυτό η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ δεν λέει να το καταλάβει.

Τη νοοτροπία της την πλήρωσε σε ακόμα ένα ματς, αφού μπορεί να έδειχνε ότι είχε τη Νιούκαστλ του... χεριού της, ωστόσο η αστεία αμυντική της συμπεριφορά την πρόδωσε εκ νέου μένοντας στο 1-1, μέσα στο «St. James Park».

Από την αρχή του αγώνα φαινόταν ότι οι «κόκκινοι» είναι σε θέση να πάρουν τη νίκη και μάλιστα στο 29' άνοιξαν το σκορ, με τον παίκτη που μεσοεπιθετικά την ανεβάζει επίπεδο. Ο λόγος για τον Φιλίπε Κουτίνιο που με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ και δείχνοντας ότι ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Ωστόσο, τη Λίβερπουλ εκεί πρέπει να τη φοβάσαι...

Επτά λεπτά αργότερα και ενώ η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν στη μεσαία γραμμή, ο Σέλβι έβγαλε την μπαλιά για τον Χοσελού και εκείνος με τυχερό τρόπο, αφού είχε προηγηθεί τάκλιν αμυντικού, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο β' μέρος, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, όσο κι αν προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ, δεν τα κατάφερε και μάλιστα στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε η Νιούκαστλ να τη σοκάρει, αλλά το σουτ του Ντιαμέ κόντραρε στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.