Βέλγιο

Μοιράστηκαν... βαθμό και εντυπώσεις Σεντ Τρούιντεν και Σταντάρ Λιέγης

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Σεντ Τρούιντεν και Σταντάρ Λιέγης, οι οποίες έμειναν στο 1-1. Δύσκολη νίκη της Οστάνδης κόντρα στην ουραγό Λόκερεν, στο «μηδέν» Μουσκρόν και Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Σεντ Τρούιντεν και Σταντάρ Λιέγης, με τα «καναρίνια» να παραμένουν με αυτό το αποτέλεσμα στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος και τη Σταντάρ να μένει τέσσερις βαθμούς πίσω τους.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, η Σεντ Τρούιντεν ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 45’+1’, όταν ο Καμαντά με ωραία ατομική προσπάθεια «έγραψε» το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σταντάρ ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στην ισοφάριση στο 59’ με τον Φάι να κάνει ωραία κάθετη πάσα για τον Ουλαρέ και τον τελευταίο να σκοράρει, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος, η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ντέρμπι, με το 1-1, όμως, να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

«Κολλημένες» στο απόλυτο μηδέν έμειναν Μουσκρόν και Ζούλτε Βάρεγκεμ στην έδρα της πρώτης, με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς ανώτεροι, αλλά να μην μπορούν να «μεταφράσουν» την υπεροχή τους σε ένα γκολ, το οποίο πιθανότατα θα τους χάριζε και τη νίκη κόντρα στην ακίνδυνη Μουσκρόν, για την οποία δεν χρησιμοποιήθηκε ο Γκαλίτσιος. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και, έτσι, το τελικό 0-0 έμοιαζε φυσικό επακόλουθο. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντουσέν της Μουσκρόν.

inner

Σημαντική νίκη για την Οστάνδη, η οποία επιβλήθηκε πολύ δύσκολα της ουραγού Λόκερεν με 1-0 εντός έδρας. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις και, έτσι, το 0-0 έμεινε, λογικά, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Οστάνδη βελτιώθηκε αισθητά και τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 72’, όταν ο Τσανεσίν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος διώξιμο της άμυνας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.