Αγγλία

Ασταμάτητες Λίβερπουλ και Σίτι, νέα γκέλα για Γιουνάιτεντ

Το «6 στα 6» πέτυχε η Λίβερπουλ, που «καθάρισε» τη Σαουθάμπτον (3-0 εντός), ενώ η Σίτι πέρασε από το Κάρντιφ με το εντυπωσιακό 0-5. Γκέλα για τη Γιουνάιτεντ, που κόλλησε στο 1-1 εντός με τη Γουλβς.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Λίβερπουλ πέτυχε 7 νίκες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν! Τελευταίο θύμα της η Σαουθάμπτον, την οποία «καθάρισε» εύκολα, 3-0 εντός έδρας. Η ομάδα του Κλοπ στάθηκε τυχερή καθώς προηγήθηκε στο 10’ με αυτογκόλ του Χεντ, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 21’ με κεφαλιά του Μάτιπ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν στο 3-0 με τον Σαλάχ, που πλάσαρε σε κενή εστία αφού πήρε το «ριμπάουντ» μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σακίρι, η οποία βρήκε στο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι» έριξαν στροφές, αλλά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, ενώ στο 88’ ακυρώθηκε γκολ του Σαλάχ.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Λίβερπουλ πανηγύρισε το 6ο της «τρίποντο» στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ και έκανε το καλύτερο… δώρο στον προπονητή της, που συμπλήρωσε 600 παιχνίδια πρωταθλήματος στους πάγκους!

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε σαν σίφουνας από το Κάρντιφ (0-5) και έδειξε να ξεπερνάει το σοκ από την εντός έδρας ήττα της Τετάρτης από τη Λιόν για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν επιβλητική από τα πρώτα λεπτά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους: με 3 γκολ σε 12’ (32’ Αγκουέρο, 35’ Μπερνάρντο Σίλβα, 44’ Μπερνάρντο Σίλβα) έφτασε στο 0-3, ενώ ο Μαχρέζ πρόσθεσε δύο ακόμα τέρματα στο τελευταίο ημίωρο (67’, 89’) για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Έτσι, οι «πολίτες» πέτυχαν την 5η νίκη τους στην Πρέμιερ Λιγκ, με τον Αγκουέρο να συμπληρώνει 300 συμμετοχές με τη φανέλα τους!

Νέα απώλεια βαθμών είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στη Γουλβς. Η ομάδα του Μουρίνιο ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε στο 18’ με τον Φρεντ, αλλά δεν μπόρεσε να το κεφαλαιοποιήσει και να φτάσει σε δεύτερο τέρμα παρά την κυριαρχία της. Στο 53’ οι αξιόμαχοι «λύκοι» βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με το ιδανικό τελείωμα του Μουτίνιο.

Στο εναπομείναν διάστημα οι «κόκκινοι διάβολοι» πίεσαν, ωστόσο σπατάλησαν μπόλικες ευκαιρίες και άφησαν δύο ακόμα βαθμούς. Παρών στο «Ολντ Τράφορντ» ήταν και ο θρυλικός προπονητής της Γιουνάιτεντ, Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

Πρώτο «τρίποντο» στη σεζόν για την Μπέρνλι, η οποία «πάτησε» την Μπόρνμουθ (4-0 εντός). Βίντρα (39’) και Λένον (42’) χάρισαν αέρα δύο τερμάτων στους «κλάρετς», με τον Μπαρνς να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (83’, 88’).

«Ανατρεπτική» νίκη για τη Λέστερ, που δεν πτοήθηκε από το εις βάρος της 0-1 (5’ Γιόργκενσεν) στο εντός με την Μπόρνμουθ και το γύρισε (19’ Ιχεανάτσο, 66’ Μάντισον, 75’ Βάρντι) με πολύ καλή εμφάνιση για να φτάσει στο τελικό 3-1. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «αλεπούδων» μετά από 2 σερί ήττες.

Τέλος, Κρίσταλ Πάλας και Νιούκαστλ κόλλησαν στο 0-0 στο «Σέλχαστ Παρκ». Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς ανώτεροι και κυνήγησαν περισσότερο το γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Από την άλλη, οι «καρακάξες» έμειναν για 6ο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη.