Γερμανία

Χέρτα για φίλημα, Σάλκε για κλάματα

Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 2-0 μέσα στη Veltins Arena για πρώτη φορά μετά από δεκατέσσερα ολόκληρα χρόνια.

Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και αυτό έκανε η Χέρτα στη Veltins Arena.

Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 2-0 τη Σάλκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga και έφτασε στις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Παράλληλα, έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί, καθώς μετρούσε δέκα συνεχόμενες ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο, όπου νίκησε για τελευταία φορά τον Νοέμβριο του 2004. Οι «βασιλικοί μπλε», που έχασαν πέναλτι, έχουν ξεκινήσει αρνητικά, καθώς αυτή ήταν η δεύτερη ήττα τους.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και πολύ γρήγορα δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για γκολ. Στο 13’ η Σάλκε κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γιούριτς, αλλά ο Καλιτζούρι αστόχησε και δύο λεπτά αργότερα το «πλήρωσε», αφού η Χέρτα με τον Ντούντα με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-1. Μετά το γκολ, οι «βασιλικοί μπλε» ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η ομάδα του Βερολίνου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά ήταν αυτή που είχε την καλύτερη στιγμή με τον Καλού στο 35’ για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την ίδια ένταση με το πρώτο. Η Χέρτα κλείστηκε πίσω, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ της σκορ, με την Σάλκε να προσπαθεί, αλλά να μην βρίσκει ελεύθερους διαδρόμους για να απειλήσει, κάτι που αποτυπώνεται και στις ελάχιστες τελικές προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κονοπλιάνκα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους (0-2) και πάλι με τον Ντούντα, φτάνοντας σε έναν μεγάλο θρίαμβο.