Ισπανία

Διπλό με αυτογκόλ-δώρο η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη δεν έθελξε με την απόδοσή της και χρειάστηκε ένα αυτογκόλ στο 81’ για να κάμψει την αντίσταση της Χετάφε.

Διπλό να ΄ναι και όπως να ΄ναι!

Η Σεβίλλη χρειάστηκε ένα δώρο και συγκεκριμένα το αυτογκόλ του Ετσέιτα στο 81’ για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Αλφόνσο Πέρεθ» σε βάρος της Χετάφε. Η ομάδα της Ανδαλουσίας παρουσιάστηκε χωρίς ιδέες απέναντι σε μια ομάδα που ταμπουρώθηκε πίσω, ελπίζοντας να πάρει κάτι θετικό. Η Σεβίλλη με 19 βαθμούς σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Χετάφε, που αγνοεί τη νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια, έμεινε στους 13 και στη 15η θέση.

Η Σεβίλλη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 18’ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χορδάν, ο οποίος είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Πέραν τούτου, όμως, ουδέν. Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλή οργανωμένη άμυνα της Χετάφε, η οποία περιορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο σε έναν καθαρά παθητικό ρόλο. Πίσω από τη μπάλα ήταν εξαιρετική, αλλά με αυτήν στα πόδια, δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθόλου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι να στερούνται ιδεών και να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους μπροστά από την περιοχή των γηπεδούχων, οι οποίοι περίμεναν με υπομονή πίσω από τη μπάλα και έψαχναν τις αντεπιθέσεις για να «χτυπήσουν». Τελικά, η Σεβίλλη έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με τις… πλάτες της Χετάφε. Ο Ετσέιτα έστειλε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 81’ και με αυτό το αυτογκόλ διαμορφώθηκε το τελικό 0-1.