Πορτογαλία

«Ζημιά» και για τη Μπενφίκα, χαμογελάει η Πόρτο

Οι «αετοί» έμειναν στο 0-0 με την Τοντέλα και έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Πόρτο και να βρεθούν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο δοκάρια είχε ο Ρούμπεν Ντίας.

Την ευκαιρία να προσπεράσει την Πόρτο και να βρεθεί μόνη ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος, μετά από 25 αγωνιστικές, έχασε η Μπενφίκα.

Οι «αετοί», μια μέρα μετά τη γκέλα των «δράκων», που ηττήθηκαν 2-1 από τη Φαμαλικάο, παραχώρησαν οδυνηρή ισοπαλία 0-0 στην Τοντέλα. Έτσι, οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι ισοβαθμούν στο ρετιρέ με 60 βαθμούς. Για τους φιλοξενούμενους, ήταν ένας «χρυσός» βαθμός στην προσπάθεια παραμονής.

Η Μπενφίκα είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 2’, ο Ράφα Σίλβα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κλαούντιο Ράμος τον σταμάτησε. Οι «αετοί» είχαν κι άλλες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, αλλά όχι κάποια κλασσική ευκαιρία να πετύχουν γκολ. Από την άλλη, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν απλός θεατής, αφού η Τοντέλα, δεν απείλησε ούτε μια φορά.

Στο δεύτερο μέρος, η πίεση της Μπενφίκα έγινε μεγαλύτερη. Ευκαιρίες χάθηκαν με τους Γκάμπριελ (51’), Πίτσι (54’), Τααράμπ (57’) και Βινίσιους (61’), ενώ στο 78’ και στο 86’ ο Ρούμπεν Ντίας στάθηκε άτυχος, αφού οι δύο κεφαλιές του σταμάτησαν στα δοκάρια του Ράμος. Παρά τις προσπάθειες μέχρι το τέλος και στα επτά λεπτά των καθυστερήσεων, το γκολ δεν ήρθε κι έτσι η Μπενφίκα έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Μαρίτιμο και Σετούμπαλ ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα με τον Πίνο (11’) και έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, που θα τους έδινε μεγάλη ανάσα στη μάχη της παραμονής, αλλά οι φιλοξενούμενοι «τσίμπησαν» τον βαθμό, χάρη στο τέρμα του Τιάγκο Γέδες, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, επτά λεπτά πριν το τέλος.