Βόλεϊ

«Πράσινος» ο MVP της έκτης αγωνιστικής της Volley League

O Άξελ Γιάκομπσεν αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής της έκτης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Δανός πασαδόρος του Παναθηναϊκού ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης με 3-2 σετ επί του Ηρακλή στη Μίκρα στο σημαντικότερο ματς του προγράμματος. Ο Γιάκομπσεν, παρότι στα χέρια του έφταναν μπάλες με 26% άριστη υποδοχή, κατάφερε να κάνει τις καλύτερες δυνατές επιλογές που οδήγησαν σε 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Οι αντίπαλοι μπλοκέρ στα πέντε σετ περιορίστηκαν μόνο σε ισάριθμα μπλοκ. Ο Γιάκομπσεν συνδυάστηκε άψογα με τους Αλέξανδρο Ράπτη και Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ενώ τροφοδότησε 26 φορές τους κεντρικούς του στις 130 πάσες που έκανε συνολικά.

Είναι η 61η φορά στην 20χρονη ιστορία της Α1 που παίκτης του Παναθηναϊκού αναδεικνύεται MVP κάποιας αγωνιστικής και η δεύτερη τη φετινή σεζόν.