Βόλεϊ

Πρεμιέρα στις νίκες με σούπερ Αρμενάκη ο Ηρακλής

Με τον Αρμενάκη να είναι ασταμάτητος, ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague.

Ο… φουριόζος Ηρακλής «τρόμαξε» τον Φοίνικα Σύρου και επιβλήθηκε 3-2 σετ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Volleyleague.
Με κορυφαίο τον Απόστολο Αρμενάκη, ο οποίος σταμάτησε στους 39 πόντους, ο «Γηραιός» πανηγύρισε τη νίκη σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς και πήρε την πρώτη του φετινή νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Ηρακλής κράτησε σταθερά ελαφρύ προβάδισμα. Στο 20-18 οι Συριανοί διαμαρτυρήθηκαν σε πόντο του Εφραιμίδη για άουτ, με τους διαιτητές όμως να διαφωνούν, με τον Ηρακλή να εκμεταλλεύεται τον εκνευρισμό τους και να φτάνει εύκολα στο 1-0 σετ.

Με τον Γιορντάνοφ να του δίνει φόρα, ο Φοίνικας Σύρου αντέδρασε το δεύτερο σετ, με τη διαφορά να φτάνει στο 18-10 και να ισοφαρίζει , τελικά, με 25-17, ενώ και στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και πήραν τα ηνία των σετ με 2-1.

Η υποδοχή τους, όμως, δεν άντεξε για τη συνέχεια. Ο Ηρακλής, με ηγέτες τους Προύσαλη και Αρμενάκη πήραν από νωρίς το προβάδισμα για το 2-2, με τη διαφορά να τους στέλνει με ψυχολογία στο τάι μπρέικ, όπου επικράτησαν με 15-11.