Χάντμπολ

Προβάδισμα με «ανατροπή» για Άρη Νικαίας

Έστω και στην παράταση, ο Άρης Νικαίας νίκησε τη ΧΑΝΘ 28-26 στον Πειραιά στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι άουτ της Handball Premier και πήρε προβάδισμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Άρης Νικαίας νίκησε στον Πειραιά 28-26 στην παράταση (κ.α. 23-23) τη ΧΑΝΘ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι άουτ της Handball Premier και προηγείται 1-0 στη σειρά, με τις δύο ομάδες να τα ξαναλένε το επόμενο σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη, όπου με νίκη ο Άρης παραμένει στην κατηγορία.

Στο 47:20 η ΧΑΝΘ είχε το προβάδισμα με 19-20, αλλά δέχτηκε δύο γκολ από τον Άρη που έπαιζε με τέσσερις παίκτες στην επίθεση και τελικά με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 23-20 στο 52’, ενώ στο 56’ προηγήθηκε 23-21.

Η ΧΑΝΘ ισοφάρισε 23-23 με τον Τζίνεβη στο 59’ και είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση 10’’ να πάρει τη νίκη στον κανονικό αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 8-9, 11-11, 13-13 (ημχ.), 14-15, 17-16, 19-18, 22-20, 23-22, 23-23 (κ.α.), 28-26 (παρ.)

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 5, Αθανασίου 3, Βλάχος 1, Μελετάκος Γ. 6, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 7, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης, Σαρηγιάννης 2, Τσαγκαράκης 3, Τζινεβής 7, Ιωαννίδης, Κωστόπουλος, Στίγγας, Τσαμήτρος, Βαρδάκας 3, Παπαβασίλης 4, Μηλόπουλος, Ρίζος, Μπαϊρλής 7, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερινιάν, Κόκκινες: 64:02 Αρβανιτίδης, 69:03 Γ. Μελετάκο (για επικίνδυνο παιχνίδι αμφότεροι- δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 10-5, Πέναλτι: 4/6-6/7