Τένις

Πρόωρος αποκλεισμός για Σάκκαρη

Αν και βρέθηκε μπροστά με σετ, η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σοφία Κένιν στον δεύτερο γύρο του US Open, ολοκληρώνοντας πρόωρα τη συμμετοχή της στο τουρνουά.

Εκτός συνέχειας του US Open τέθηκε η Μαρία Σάκκαρη, μετά την ήττα της από την Αμερικανίδα Σοφία Κένιν με 4-6, 6-1, 6-4.

Η 23χρονη Ελληνίδα, παρότι κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, καθώς ακολούθησε ένα κακό διάστημα για την ίδια, που της στέρησε τη νίκη.

Στο τρίτο σετ, πάντως, λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή, όταν ισοφάρισε σε 4-4, ενώ έχασε την ευκαιρία να κάνει και δεύτερο break, καθώς προηγήθηκε με 4-4 και 15-40.

Η Κένιν δεν έχασε όμως την ψυχραιμία της και στο 10o game, έκανε το καθοριστικό break, για να «σφραγίσει» τη νίκη της σε 1 ώρα και 51 λεπτά.

Η 19χρονη Αμερικανίδα, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα αγωνιστεί στον 3ο γύρο του Grand Slam, εκει όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέχα, Καρολίνα Πλίσκοβα.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Παναγούλιας