Βόλεϊ

Πρώτο βήμα για ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague Ανδρών έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας άνετα (3-0 σετ) του Ηρακλή στο κλειστό της Πυλαίας.

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague Ανδρών βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Ηρακλή στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος.

Ο δικέφαλος του Βορρά δεν δυσκολεύτηκε να δείξει τη δύναμή του στο «Γηραιό», έχοντας σε καλή μέρα τους Όκολιτς αι Κλάπβαϊκ.

Χωρίς να αφήσει περιθώρια, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε γρήγορα στο +5 (10-5), ενώ ένα επιμέρους 5-1 τον εκτόξευσε στο 16-7, ανοίγοντας το δρόμο για το 1-0 με 25-18.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν γρήγορα τη διαφορά (10-5). Αυτή τη φορά ο Ηρακλής μείωσε στους 3 (11-8, 12-9), όμως δεν άντεξε πολύ, αφού νέο σερί πόντων των Κλάπβαϊκ και Όκολιτς εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στους εννιά (19-10). Ο Ηρακλής δεν βρήκε απάντηση και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με 25-13.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στιες αρχές του τρίτου σετ, με τον Ηρακλή να είναι αυτός που πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα (8-12), με πρωταγωνιστές τους Μαυροβουνιώτη και Τζιουμάκα. Από εκείνο το σημείο, όμως, και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε την αποτελεσματικότητά του και με σερί πέντε πόντων βγήκε μπροστά (13-12). Ο Ποπόφ ισοφάρισε σε 13-13 για τον Ηρακλή, όμως Όκολιτς και Μουγκουτούτια άρχισαν να χτίζουν διαφορά μέχρι το τελικό σερί έξι πόντων που διαμόρφωσε το 25-16.

Το δεύτερο μεταξύ τους ματς είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (6/4), στην έδρα του Ηρακλή. Ο Γηραιός θέλει νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά και να στείλει την πρόκριση σε τρίτο ματς, ενώ ο ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Τα σετ: 25-18, 25-13, 25-16

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14 (13/15 επ., 1 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποφ, Τακουρίδης 5 (5/8 επ.), Κλάπβαϊκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 2 (2/4 επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 36% άριστες), Ρίου Ντα Ρόσα 2 (2/11 επ., 43% υπ. - 24% άριστες), Ποπόφ 12 (11/31 επ., 1 άσσος), Χήρας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 41% υπ. - 35% άριστες), Μούχλιας Β., Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 3 (3/5 επ., 50% υπ. - 42% άριστες), Αρμενάκης