Βόλεϊ

«Σόκαρε» την ΑΕΚ ο Παμβοχαϊκός

Ένας εντυπωσιακός Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στο Μετς για την έκτη αγωνιστική της Volley league και την άφησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στο Μετς για την έκτη αγωνιστική της Volley League, βρέθηκε κοντά στην τετράδα και άφησε την «Ένωση» στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας να «ψάχνεται» για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Κώστα Δηληκώστα είχε «όπλο» το μπλοκ, αποτελεσματική κόντρα επίθεση και πρωταγωνιστές τους Μανώλη Δημητριάδη, Ροντρίγκο Αμπράο.

Η ΑΕΚ παρουσίασε νέο αγωνιστικό πρόσωπο με τον Ιρανό πασαδόρο, Φαρχάντ Σαλαφζούν, αλλά υστέρησε στην υποδοχή και στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης στην κόντρα επίθεση, κάνοντας πολλά λάθη στο φινάλε του τρίτου και τέταρτου σετ.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 12-8 και στο τέταρτο 14-10, αλλά και τις δύο φορές έχασε τα σετ από τον μαχητικό Παμβοχαϊκό, που είχε μεγαλύτερη πληρότητα και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 14-16, 18-21, 19-25
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-15
3ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 26-28

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 25-15, 23-25, 26-28

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 48% άριστες), Κανέλλος 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (19/40 επ., 4 άσσοι), Μότα 8 98/20 επ., 75% υπ. - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 44% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 2 (2/3 επ., 57% υπ. - 29% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ.), Ολιβέιρα 15 (14/31 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 38% άριστες), Γκλαντστόουν 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/16 επ.), Τουρνάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 24 (21/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 59% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μακρυγιάννης, Ρούμπο 1 (1 μπλοκ), Κωτσάκης (40% υπ. - 40% άριστες)

Ο Νίκος Νεόφυτος δήλωσε πως: «Ηταν μία δύσκολη μέρα για την ομάδα μου. Προσπαθήσαμε, αλλά όχι όπως θα έπρεπε απέναντι σε μία ομάδα με την ποιότητα του Παμβοχαϊκού. Κάναμε διαφορές, αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε και, από την άλλη, στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας ο Παμβοχαϊκός ήταν και αποτελεσματικός και τυχερός.

Πρέπει να βάλουμε τα "κεφάλια μέσα", να δουλέψουμε και να οργανωθούμε καλύτερα. Εμεινα ικανοποιημένος από την απόδοση του νέου μας πασαδόρου. Είναι ένας "θησαυρός" για την ΑΕΚ. Θεωρώ πως είναι ένας από τους καλύτερους πασαδόρους που έχουν έρθει στην Ελλάδα και το απέδειξε με μόλις δύο προπονήσεις σε διαφορετικά γήπεδα και χωρίς να γνωρίζει το γήπεδο που έγινε ο αγώνας».

Ο Κώστας Δεληλκώστας είπε πως: «Είναι μία μεγάλη νίκη για την ομάδα και από βαθμολογικής πλευράς και για την ψυχολογία. Μέχρι τώρα, είχαμε προηγηθεί 2-1 με τον Εθνικό και 2-0 με τον ΠΑΟΚ και δεν νικήσαμε. Αυτήν τη φορά πήραμε το πρώτο μας "τρίποντο" εκτός έδρας. Το "κεφάλι πρέπει να είναι χαμηλά". Εχουμε δύσκολη συνέχεια.

Οι παίκτες μου έχουν ξεπεράσει το φόβο της βελτίωσης και πλέον βρίσκονται στο στάδιο της αυτοπεποίθησης. Ολα κρίθηκαν στο μπλοκ - άμυνα και στην κόντρα επίθεση και ειδικά στην αποτελεσματικότητα του Αμπράο. Το μυαλό μας είναι πλέον στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο Βραχάτι».