Βόλεϊ

«Σόκαρε» τον ΠΑΟΚ ο Ηρακλής και ελπίζει για τετράδα

Ένας εντυπωσιακός Ηρακλής νίκησε τον κακό ΠΑΟΚ 3-1 σετ στο Κατσάνειο και ισοφάρισε σε 1-1 τη μεταξύ τους προημιτελική σειρά της Volley League.

Ο Ηρακλής νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 σετ εντός έδρας στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό της Volley League και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, κάνοντας τη δεύτερη έκπληξη, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Τετάρτη στην Πυλαία, ώστε να «σφραγίσει» μία από τις δύο το «εισιτήριο» για την τετράδα.

Ο «Δικέφαλος» ήταν σαφώς ανώτερος στο δεύτερο σετ και ο «Γηραιός» στο τέταρτο, με τους «κυανόλευκους» να βρίσκουν τις λύσεις στο πρώτο και στο τρίτο σετ και να φτάνουν στην ισοφάριση.

Καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ μετά από ένα «ράλι» στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με +5, αλλά ο Ηρακλής με καλό σερβίς και τις κερδισμένες μάχες στο μπλοκ κατάφερε να κάνει την «ανατροπή».

Τα σετ: 27-25, 15-25, 25-23, 25-17

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 3-8, 13-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23, 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Φέργκιουσον 8 (4/8, 4 μπλοκ), Κλίντι ντα Ρόσα 16 (13/25, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ.,28%αρ.), Ποπόφ 20 (17/33επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 47%υπ., 29%αρ.), Χήρας, Αρμενάκης, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/2επ)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14π. (7/15επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 19 (16/30επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 74%υπ., 35%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 6 (5/9, 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 26 (21/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/17επ., 50%υπ., 15%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 68%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ

O Γιάννης Ορφανός δήλωσε πως: «Ήμασταν σίγουροι πως ο αγώνας δε θα έχει καμία σχέση με το πρώτο ματς. Ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι. Δεν θέλαμε να αφήσουμε τον ΠΑΟΚ να περάσει εύκολα από εδώ. Το κρίσιμο σημείο ήταν το τρίτο σετ, όπου χάναμε με πέντε πόντους διαφορά και το "γυρίσαμε".

Στο τέταρτο σετ, ούτε εμείς δεν το περιμέναμε. Η ομάδα παίζει καλό βόλεϊ, ήταν παρένθεση το κακό παιχνίδι που κάναμε στο ‘Παλατάκι’. Δεν είχαμε πολύ καιρό να προετοιμαστούμε, διότι προερχόμασταν από το ταξίδι στη Σύρο και τον αποκλεισμό μας στο νησί, λόγω κακοκαιρίας. Η ομάδα έχει να δείξει ακόμα. Πάμε σε τρίτο αγώνα να τα δώσουμε όλα για όλα. Είναι πολύ δύσκολη η αποστολή μας, δεδομένων και των διαφορετικών στόχων που έχουμε θέσει από την αρχή, εμείς και ο ΠΑΟΚ».

Ο Κώστας Προύσαλης είπε πως: «Η νίκη είναι μόνο και μόνο για τον κόσμο. Ξέρουμε τι σημαίνει για αυτούς. Συγχαρητήρια σε όλους. Έχουμε μια ελπίδα την Τρίτη στο "Παλατάκι". Θα πεθάνουμε μαχόμενοι, δε θα ξανασυμβεί η εικόνα που είχαμε στο πρώτο παιχνίδι. Σίγουρα, ο ΠΑΟΚ έχει ποιότητα, αλλά εμείς θα πάμε για να δώσουμε τη μάχη μας».

Ο Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Ξέραμε πως θα είχαμε δύσκολο έργο εδώ και πως ο Ηρακλής θα τα δώσει όλα. Το βόλεϊ είναι δίκαιο άθλημα, νικά πάντα ο καλύτερος. Ο Ηρακλής νίκησε δίκαια. Απογοητευτήκαμε και νευριάσαμε που χάσαμε το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ, δεν είχαμε την ίδια διάθεση. Έχουμε το τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας. Θα δούμε τα λάθη που κάναμε και θα πάρουμε τη νίκη που θέλουμε».