Πόλο

Σούπερ άμυνα και πρώτο διπλό για Ολυμπιακό

Έχοντας ως «όπλο» την άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε 8-3 τη Γιαντράν στην Κροατία για την ένατη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών και σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 8-3 τη Γιαντράν Χέρτζιγκ Νόβι στο Σπλιτ για την ένατη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, ελπίζοντας βάσιμα για την πρώτη τριάδα του ομίλου του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε 0-2 με τους Σκουμπάκη και Ομπράντοβιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους Κροάτες χωρίς γκολ και στη δεύτερη περίοδο και με τους Μουρίκη, Δερβίση, Ομπράντοβιτς και Γενηδουνιά έφτασαν στο 0-6.

Οι Κροάτες μείωσαν προσωρινά σε 3-7 στην τρίτη περίοδο και ο Φουντούλης διαμόρφωσε στο τελικό αποτέλεσμα στο 27’.

Οκτάλεπτα: 0-2, 0-4, 3-1, 0-1

Γιαντράν: Άνιτς, Ντέλιτς, Ζόβιτς 2, Κράπιτς, Μπούτιτς, Πεΐκοβιτς, Πάουερ, Πόποβιτς, Βίσκοβιτς, Μιλάρντοβιτς 1, Σέτκα, Κόβατσιτς, Πόντραγκ

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος