Βόλεϊ

Σταμάτησε την ΑΕΚ η Κηφισιά

Σε ένα δραματικό και εντυπωσιακό ματς, η Κηφισιά νίκησε 3-2 σετ την ΑΕΚ στο Ζηρίνειο για την ένατη αγωνιστική της Volley League και «ανέπνευσε» βαθμολογικά.

Η Κηφισιά νίκησε την ΑΕΚ στο Ζηρίνειο 3-2 σετ για την ένατη αγωνιστική της Volley League και πήρε βαθμολογική «ανάσα» στην τελευταία θέση του πίνακα, «κόβοντας» τη φόρα της «Ένωσης» από στα τελευταία παιχνίδια, αφήνοντάς τη κάτω από τη μέση του πίνακα.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Τζιουμάκα, ενώ ο Σελαφζούν αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό και έκανε ένεση πριν τον αγώνα. Τελικά, αντικαταστήθηκε από τον Δρογκάρη, ενώ βασικός διαγώνιος σε όλο τον αγώνα ήταν ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Στο τάι μπρέικ, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και ξέφυγε 6-2, όμως με το σερβίς του Λάανε η Κηφισιά με σερί 4-0 ισοφάρισε 6-6, ενώ στο 8-8 ήταν η σειρά του Νικολάκη να «τρυπήσει» την υποδοχή της ΑΕΚ και με τέσσερις έμμεσους «άσσους» να φέρει το +4 με 4-0 σερί.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-16, 25-22

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-20

3ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 22-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 2-5, 10-8, 12-8, 15-11

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 73 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11 σε 140΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 20 (19/35, 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (6/11, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/51, 2 άσσοι), Λάανε 26 (19/33, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 58%υπ., 23%αρ.) / Κάπελας (λ. – 69%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 2 (2/2), Σπυριούνης

Α.Ε.Κ. (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 14 (12/33, 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (12/32, 2 μπλοκ, 30%υπ., 10%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 20%υπ., 7%αρ.) / Γκαράς (λ. – 48%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 17%αρ.)

Ο Νίκος Ζαλμάς δήλωσε πως: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο άλλαζε αρκετές φορές χέρια. Νομίζω ότι χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι με 3-0. Δεν υπήρχε κανένας λόγος στο 15-14 του τρίτου σετ να χάσουμε το μυαλό μας και την ψυχραιμία μας. Δεν θα πρέπει να περιμένουμε πόσους πόντους θα πάρουμε από τα λάθη των αντιπάλων, αλλά πόσους πόντους κατακτούμε εμείς.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ, κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς. Στο τάι μπρέικ, καταφέραμε να "γυρίσουμε" από το 6-2, γιατί ακολουθήσαμε την τακτική μας. Για εμάς, δεν αλλάζει κάτι και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι η νίκη θα μας τονώσει την ψυχολογία».

Ο Ηλίας Λάππας δήλωσε πως: «Στο φετινό πρωτάθλημα όλα τα παιχνίδια είναι ντέρμπι. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, πιστέψαμε στην "ανατροπή" και οδηγήσαμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. "Φτάσαμε στην πηγή αλλά δεν ήπιαμε νερό", καθώς "μπλοκάραμε" από το 6-2 και μετά. Σίγουρα, δεν είχαμε τη "φρεσκάδα" που θα θέλαμε, λόγω του ταξιδιού στη Σύρο μέσα στην εβδομάδα. Αυτό βέβαια δεν ήταν ο λόγος που χάσαμε.

Πιστεύω ότι η Κηφισιά νίκησε δίκαια απόψε. Μας δημιούργησε μειονέκτημα το χαμηλό ταβάνι του γηπέδου σε αρκετές περιπτώσεις. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη της. Εμείς πιστεύω ότι θα βρούμε το δρόμο μας σύντομα».