Κύπρος

Στην... υγειά των Ισπανών!

Χάρη στους… Ισπανούς. Με σκόρερ τους Ενρίκε και Πεδρίτο, η Νέα Σαλαμίνα κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 2-1 έναντι του Εθνικού Άχνας (μείωσε στις καθυστερήσεις). Δεύτερη θέση για τους «ερυθρόλευκους».

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας έτσι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Δυνατά μπήκε στο ματς η γηπεδούχος, χάνοντας την πρώτη της ευκαιρία στο 2’, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως στο 32’ η Νέα Σαλαμίνα πήρε το κεφάλι στο σκορ χάρη σε κεφαλιά του Ενρίκε. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Αντιστοίχως ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με πολύ κακό θέμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Μάλιστα, η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 62ο λεπτό και ήταν για τον Εθνικό Άχνας. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν κάπως καλύτερα στο γήπεδο, όμως στο 89’ δέχθηκαν το τελειωτικό «χτύπημα» από τον Πεδρίτο. Στις καθυστερήσεις απλώς μείωσε ο Στόλερ στο τελικό 2-1.

Οι ενδεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Μπρουκς, Γκράιμς, Λεάντρο, Μιντίκκης, Μοντέιρο (25΄ Τσιγκουίνι), Κρίστιτς (66’ Μπάμπα), Γκάμπι, Πεδρίτο, Λεόν, Βιλέλα (76’ Λαμπρόπουλος), Ενρίκε.

Εθνικός Άχνας: Κουντούλ, Μαμαντού, Έβερτον, Πιντσέλι, Ταλ, Ντε Μέλο (46’ Αμεσάν), Ζουνίνιο, Πράκερ (75’ Ατάντα), Ντόπερ, Στόλερ, Χατζηβασίλης (66’ Γκρέσνιτς).

Δείτε εδώ την βαθμολογία του κυπριακού πρωταθλήματος.