Γενικά

Στο Οπεν του Βελγίου το δεύτερο σερί χάλκινο μετάλλιο για την Παπαδημητρίου

Στο διπλό κορασίδων ήρθε το νέο μετάλλιο της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου και της γυναικείας ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης σε Οπεν του World Junior Circuit.

Την περασμένη εβδομάδα, η 15άχρονη αριστερόχειρας και η Κροάτισσα πρωταθλήτρια Χάνα Αράποβιτς είχαν πάρει την τρίτη θέση στο διπλό κορασίδων στο τουρνουά νέων της Γαλλίας. Το Σάββατο, στο φινάλε των αγώνων στο Σπα, η Παπαδημητρίου με την ίδια συμπαίκτρια κατέκτησαν πάλι το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα στο εξίσου δυνατό Οπεν του Βελγίου. Προχώρησαν ως νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, αλλά στον αγώνα για την είσοδο στον τελικό συνάντησαν ζευγάρι από την Κίνα. Διεκδίκησαν γερά τη νίκη, ώσπου κάμφθηκαν με 3-1.

Δεν ήταν μόνο η διάκριση της Παπαδημητρίου στο διπλό το καλό αποτέλεσμα για τα ελληνικά χρώματα. Στην ημέρα των γενεθλίων της, η 15χρονη Χρυσή Φωτιάδου πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 τόσο στο απλό κορασίδων, όσο και στο διπλό με παρτενέρ την Πολωνέζα Άννα Μπρίσκα. Ήταν μία ακόμα ελπιδοφόρα παρουσία της αθλήτριας από τη Φλώρινα έπειτα από εκείνη στο Μετς.

Η Παπαδημητρίου αποκλείστηκε πρόωρα στο απλό κορασίδων, καθώς τη σταμάτησε κι εδώ εμπόδιο από την Κίνα.

Στο διπλό κορασίδων, η Παπαδημητρίου και η Αράποβιτς ήταν στην κορυφή του ταμπλό και είχαν «bye» στον πρώτο γύρο. Στις «32», ξεπέρασαν με 3-0 σετ τις Ιταλίδες Μίριαμ Καρνοβάλε/Κιάρα Ρένσι (11-9, 11-3, 11-4) και το Σάββατο στις «16» τις Βελγίδες Σάρα Ντεβός/Τζούλι Βαν Χάουβερτ με 3-0 σετ (11-3, 11-8, 11-4)

Στα προημιτελικά, είχαν τον πρώτο λόγο και απέναντι στις Μάρι Μπαλντούιν/Μπριάνα Μπούργος από την Αγγλία και το Πουέρτο Ρίκο αντίστοιχα και το επιβεβαίωσαν με σκορ 3-1 (11-1, 11-7, 10-12, 11-6).

Στα ημιτελικά, συνάντησαν τις Κινέζες Σου Γι/Λιανγκ Τζιαγί. Πήραν το πρώτο σετ στην παράταση, έχασαν το δεύτερο με τον ίδιο τρόπο και στα επόμενα οι Ασιάτισσες πέρασαν την τακτική τους και ήταν καλύτερες στις λεπτομέρειες (14-12, 12-14, 7-11, 5-11).
Η Φωτιάδου με την Μπρίσκα πέρασαν χωρίς αγώνα στον δεύτερο γύρο κι εκεί απέκλεισαν τις Ρωσίδες Άννα Τσέρτοβα/Κριστίνα Κουρίλκινα με 3-0 σετ (11-2, 11-6, 11-6).

Το Σάββατο, στη 16άδα αντιμετώπισαν ένα άλλο ζευγάρι από τη Ρωσία, τις Αναστασία Μπερέσνεβα/Σβετλάνα Ντμιτριένκο, και κάμφθηκαν με 3-1 (12-14, 8-11, 11-6, 6-11).

Στο απλό κορασίδων, η Παπαδημητρίου απέφυγε τα προκριματικά ως νούμερο 2 της κατηγορίας και τοποθετήθηκε κατευθείαν στη βάση του ταμπλό. Η τύχη δεν την ευνόησε, όμως, κι, αφού πέρασε χωρίς αγώνα στον δεύτερο γύρο, βρήκε μπροστά της την Κινέζα Λιανγκ Τζιαγί με 3-0. Πίεσε όσο μπορούσε, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (9-11, 7-11, 7-11).

Η Φωτιάδου προχώρησε στο ταμπλό με τη δεύτερη θέση από το 15ο γκρουπ των προκριματικών. Είχε δύο νίκες και μία ήττα κι έχασε την πρωτιά σε ισοβαθμία από τη Γερμανίδα Λίζα-Ανίκα Γκεμπέκε. Από τη συγκεκριμένη αθλήτρια ηττήθηκε με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα (10-12, 8-11, 5-11).

Ακολούθως νίκησε την Τσέχα επικεφαλής Τερέζα Μπάρτοβα με 3-1 (11-4, 7-11, 11-4, 11-7) και στο καθοριστικό τρίτο ματς επικράτησε της Ισπανίδας Μαρία Μπερθόζα με 3-1 σετ (11-9, 7-11, 11-3, 11-5).

Στον πρώτο γύρο του αγωνίσματος κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει την Παρασκευή την Ιταλίδα Κιάρα Ρένσι, η οποία είχε πάρει τη δεύτερη θέση στο έκτο γκρουπ. Ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-3, 14-12, 11-4).

Στις «32», απέκλεισε με νέα σταθερή απόδοση την Πορτορικανή Μπριάνα Μπούργος με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-4) και αποκλείστηκε στη 16άδα με το ίδιο σκορ από την Πορτογαλίδα Ίνες Μάτος (5-11, 8-11, 11-13).