Στο τέλος νικά… ο Πανιώνιος

Σε ακόμα ένα ματς ο Πανιώνιος έκανε τη ζωή του δύσκολη, τελικά όμως πήρε αυτό που ήθελε, επικρατώντας του Ικάρου στη Χαλκίδα με 80-73, για την 8η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Τα εύκολα δύσκολα σε ακόμα μία φετινή του αναμέτρηση εκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος τελικά πήρε τη νίκη στο κλειστό της Κανήθου κόντρα στον Ίκαρο, 80-73, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «κυανέρυθροι», που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκειά του, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν και να τους απειλήσουν χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τους κάνουν… ζημιά.

Ο Κάρτερ ξεχώρισε για τους νικητές. Ο Γκαγκαλούδης πρώτος σκόρερ για τον σύλλογο της Χαλκίδας.

Το ντεμπούτο τους με τον Ίκαρο έκαναν Μάσιτς και Ρίτσαρντς. Αμφότεροι πέτυχαν από δύο πόντους.

Ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παρκέ παίρνοντας στο ξεκίνημα προβάδισμα, 7-2. Τα πολλά λάθη των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλους όμως (8) έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με επιμέρους 9-2 (10-11) και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά ενός καλαθιού, 15-17. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου (27-27) στην πορεία όμως οι «κυανέρυθροι» έσφιξαν την άμυνά τους, συνέχισαν την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (7-17), περιόρισαν τα λάθη τους και με επιμέρους 13-3 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +10 (30-40).

Ο Ίκαρος μείωσε σε 35-40 με την έναρξη του δεύτερου μέρους η απάντηση όμως δεν άργησε να έρθει από τον Πανιώνιο. Με επιμέρους 10-2 οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο… απεκατέστησαν τη δηψίφια διαφορά τους αλλά βρέθηκαν στο +13 (37-50). Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη δεν το έβαλαν κάτω. Βελτίωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να φέρουν στο τέλος της περιόδου το ματς ξανά στους πέντε πόντους, 48-53. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και στα τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι βρέθηκαν στο -9 (59-50) κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (57-59). Κάπου εκεί όμως ξέμειναν από δυνάμεις. Οι «κυανέρυθροι» αντεπιτέθηκαν κάνοντας με σερί 9-0 το 57-68 ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν ξανά στο +13 (60-73). Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να γυρίσει το ματς παρά τις προσπάθειες του Ικάρου, με τον Πανιώνιο να φτάνει χωρίς άγχος στο τελικό 73-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 48-53, 73-80

Ικαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 9 (3), Γκόβενς 8 (2), Παπανικολόπουλος 7 (1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 21 (1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (2), Ντούβνιακ 2, Κάρτερ 15 (6 ριμπάουντ), Μίλμπουρν 16 (4), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ 1, Σίμτσακ, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 7 (1)