Κολύμβηση

Στον τελικό ο Δημητριάδης

Στον τελικό των 200 μέτρων πεταλούδα προκρίθηκε ο Στέφανος Δημητριάδης, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βερολίνου.

Ο Στέφανος Δημητριάδης θα βρίσκεται την Τετάρτη στον βατήρα για τον τελικό των 200 μέτρων πεταλούδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βερολίνου. O Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε τέταρτος στην πρώτη ημιτελικά σειρά με χρόνο 1.57.03, που του χάρισε συνολικά την έβδομη θέση από τους οκτώ φιναλίστ.

Έτσι, ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής έγινε ο πρώτος αθλητής της χώρας μας που θα αγωνιστεί σε τελικό στη φετινή διοργάνωση.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κωνσταντίνος Μαρκόζης δε κατάφερε να προκριθεί, αφού τερμάτισε όγδοος και τελευταίος στη δεύτερη ημιτελική σειρά με 1.58.89 και κατέλαβε συνολικά τη 16η θέση.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης