Κολύμβηση

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού τα 4Χ100 ελεύθερο, στους ημιτελικούς Δράκου, Χρήστου και Ντουντουνάκη

Θετικό ξεκίνημα έκαναν οι Έλληνες κολυμβητές στην πρεμιέρα τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Γλασκώβη.

Τέσσερις προκρίσεις (τρεις σε ημιτελικούς και μια σε τελικό) κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου της Γλασκώβης.

Μια θέση στον απογευματινό τελικό των 4Χ100 ελεύθερο κατέκτησε το ελληνικό σύνολο, αποτελούμενο από τους Ανδρέα Βαζαίο, Κριστιάν Γκολομέεβ, Οδυσσέα Μελαδίνη και Απόστολο Χρήστου.

Οι Έλληνες αθλητές τερμάτισαν με χρόνο 3.16.88 στην όγδοη θέση της κατάταξης και έκλεισαν θέση στον απογευματινό τελικό, που θα ξεκινήσει στις 20:10.

Εξαιρετική κούρσα έκανε και η Νόρα Δράκου στα προκριματικά 50μ. ελεύθερο. Τερμάτισε σε 24.98 περνώντας στον ημιτελικό (3/8 - 19:18) με την έβδομη καλύτερη επίδοση. Μάλιστα, δημιούργησε νέο ατομικό ρεκόρ και πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ της Νέρι Νιαγκουάρα (24.93).

Στα ημιτελικά των 50μ. ύπτιο προκρίθηκε ο Απόστολος Χρήστου. Ο πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε με το δέκατο καλύτερο χρόνο (25.05) και θα πέσει ξανά στην πισίνα απόψε στις 19:25, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Νίκος Σοφιανίδης τερμάτισε 25ος με 25.69 και ο Γιώργος Σπανουδάκης 28ος με 25.74.

Η Άννα Ντουντουνάκη προκρίθηκε στον ημιτελικό των 100 πεταλούδας με την 8η καλύτερη επίδοση στα προκριματικά 58.65.

Εκτός συνέχειας των αγωνισμάτων τους έμειναν o Ανδρέας Γεωργακόπουλος στα 400μ. ελεύθερο (31ος με 4.00.36) και ο Γιάννης Καρπουζλής στα 100μ. πρόσθιο (46ος με 1.03.40).