Βόλεϊ

Στους «16» του CEV Cup ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στους «16» του CEV Cup επί της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν στη νίκη με 3-2 στη Λευκορωσία και σφράγισε την παρουσία του στην επόμενη φάση.

Τη νίκη του στο Ρέντη με 3-0 επί της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ κεφαλοποίησε ο Ολυμπιακός και προκρίθηκε στους «16» του CEV Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και στη Λευκορωσία με 3-2, αλλά είχαν αποβάλλει το άγχος από νωρίς, αφού το μόνο που χρειάζονταν από την αναμέτρηση ήταν δύο σετ, κάτι που είχαν καταφέρει, ανατρέποντας το 1-0, με το οποίο είχαν αρχίσει το παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

Ο αντίπαλος των Πειραιωτών στην επόμενη φάση θα είναι εκτός απροόπτου η Μπουγιούκσεχιρ, καθώς οι Τούρκοι έχουν επικρατήσει στο πρώτο ματς στη Γαλλία της Αζαξιό με 3-0 και την Πέμπτη αναμένεται να σφραγίσουν το εισιτήριο.

Τα σετ: 25-18, 27-29, 24-26, 25-20, 8-15