Βόλεϊ

Συνεχίζει με το απόλυτο ο Ολυμπιακός

Την 19η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε κόντρα στην Κηφισιά ο Ολυμπιακός.

Μια ακόμα άνετη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, στην 19η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το φετινό αήττητο, περνώντας από την Κηφισιά, έχοντας κορυφαίους τους Μπέμε και Πετρέα.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός γκάζωσε μετά το 16-15 και έκανε το 1-0 με 25-18, όμως η Κηφισιά αντέδρασε στο δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 16-14, με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο 17-17, όμως με πρωταγωνιστή τον Χαντ πήρε προβάδισμα δύο πόντων, που διατήρησε μέχρι τέλους για το 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 16-14, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν για στο 18-16 και ξέφυγε στο 23-19. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στον πόντο (23-22), όμως μπλοκ του Μπέμε και Λάθος του Χαντ έκαναν με 25-21 το 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ κύλησε πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να έχει ελαφρό προβάδισμα. Ένα σερί της Κηφισιάς την έφερε για πρώτη φορά στο +3 στο 23-20 και στο 24-21, όμως οι ερυθρόλευκοι τους «χάλασαν» τρεις φορές το σετ μπολ και ισοφάρισαν (24-24). Νέο σετ μπολ για την Κηφισιά σταμάτησε ο Ολυμπιακός με τον Ράουβερνικ, για να πανηγυρίσουν τελικά με μπλοκ του Μπέμε (26-25) και του Ζουπάνι (27-25).

Διαιτητές: Φραγκάκης, Αγγελίδης