F1

Ταχύτερος ο αποφασισμένος Χάμιλτον

Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο γρηγορότερος στον πρώτο γύρο ελεύθερων δοκιμών στην πίστα της Σανγκάη.

Μετά από δύο μετριότατες παρουσίες στα δύο πρώτα Grand Prix, ο Λιούις Χάμιλτον εμφανίστηκε αποφασισμένος στη Σανγκάη. Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής με Mercedes ήταν ο ταχύτερος στον πρώτο γύρο ελεύθερων δοκιμών στην κινεζική πίστα αφήνοντας πίσω κατά 0,359 δευτερόλεπτα τον Κίμι Ραϊκόνεν με Ferrari.

Τρίτος ήταν ο Βαλτέρι Μπότας με τη δεύτερη Mercedes, ενώ ο νικητής των δύο πρώτων αγώνων, Σεμπάστιαν Φέτελ, έμεινε μόλις έκτος. Οι δύο Red Bull των Ρικιάρντο και Φερστάπεν κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση.